czwartek, 30 maja 2013

Sztuka a komputery

W dobie niesłychanego rozwoju rozmaitych technik stosowanych przez plastyków, wybór odpowiedniego dzieła sztuki jest niesłychanie trudną rzeczą.

Jeszcze niecałe pięćdziesiąt - sześćdziesiąt lat temu, sytuacja w świecie technik stosowanych przez artystów malarzy była bliska pierwotnej formie malarstwa, takiej jaką znamy z muzeów. Co było tego powodem? Po pierwsze słaby rozwój techniki przydatnej w tej dziedzinie. Technika w latach po wojennych skierowana była raczej w kierunku zbrojeń, medycyny. Artyści nie mieli zbyt wielu możliwości skorzystania z dobrodziejstw współczesnej myśli ludzkiej.

Dopiero w latach osiemdziesiątych ubiegłego stulecia, rozwinęła się technika komputerowa, która została szerzej udostępniona pospolitym zjadaczom chleba. Acz kolwiek nie każdego było stać na zakup własnego komputera. Największą szansę na jego zakup mieli obywatele Stanów Zjednoczonych Ameryki, kraju w którym został wymyślony i wyprodukowany komputer.

W ciągu kilku lat, komputery domowe opanowały świat. Oczywiście rozwój komputeryzacji nie był czymś łatwym. Należy pamiętać, że świat był podzielony na kapitalistyczny i komunistyczny. Nie było możliwości migracji ludzi pomiędzy tymi swatami. Technika komputerowa to nie tylko gry i zabawy. To coś więcej. Komputery stały się narzędziem pracy również dla artystów - głównie grafików. Komputer dał nowe możliwości prezentacji. W połączeniu z odpowiednim oprogramowaniem i maszynami za ich pomocą można stworzyć dosłownie wszystko.

Na przełomie lat osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych, po upadku czerwonej kurtyny rynek państw byłego bloku komunistycznego został zasypany masową pseudo sztuką. Sztuka ta powstawała w głównej mierze w Azji. Były to na przykład obrazy olejne, które powstawały w fabrykach. Tylko niektóre ich elementy były ręcznie domalowywane. W ten sposób wiele osób nie znających się na sztuce, kupowało malarstwo olejne. W rzeczywistości była to tylko kiczowata, fabryczna sztuka a do tego niezwykle tania. Owszem nie wszyscy zachłysnęli się tą sztuką. Po okresie dwudziestu lat od tego historycznego przełomu sytuacja się zmieniła. Ludzie nasycili się ta tematyką i zaczęli z powrotem doceniać dzieła wykonane indywidualnie przez artystów.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz